Щоб не виникало проблем, пропоную наступне клопотання, яке може захистити права журналістів під час будь-якого відкритого засідання. Зібрав із різних джерел в мережі, можна й ще більше норм додати за бажанням:
Ворошиловському районному суду м. Донецька
ФІО, що мешкає за адресою...
клопотання про забезпечення прав журналістів на проведення аудіо запису та фото- і відеозйомки у залі судовогозасідання.
1.1. П. 7 ч. 3 ст. 129 Конституції України встановлює, що одною з основних засад судочинства є «гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами».
1.2 Ч. 2 ст. 34 Конституції України гарантує громадянам України право на вільний доступ до інформації: «Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір».
1.3 Журналісти є особами, які в силу своїх професійних обов’язківкористуються згідно зі ст. 29 Закону України «Про інформацію» «переважнимправом на одержання інформації», бо ця інформація необхідна для виконання їхніх професійних обов’язків.
Збирання, одержання, створення і підготовка інформації для засобу масової інформації є прямим професійним обов’язком журналіста. Тому для журналіста використання технічних засобів для запису інформації є професійною необхідністю.
1.4 Згідно зі ст. 43 Закону України «Про інформацію» «учасники інформаційних відносинмають право одержувати... та зберігати інформацію в будь-якій формі звикористанням будь-яких засобів, крім випадків, передбачених законом». Право на інформацію охороняється законом. Ст. 45 Закону України «Про інформацію» гарантує, що «ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом».
1.5 Згідно п. 1 ст. 9 Закону України «Про судоустрій України» «Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законом. Учасники судового розгляду та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові нотатки». Згідно п. 2ст. 9 того ж закону «Проведення в залі судового засідання фото- і кіно зйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури,а також транслювання судового засідання допускаються з дозволу суду, в порядку, встановленому процесуальним законом».
1.7 Згідно п. 8 ст. 6 гл. 1 розділу I Цивільно-процесуального кодексу України «Учасники цивільного процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіотехнічні пристрої. Проведення в залі судового засіданняфото- ікінозйомки,відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь усправі». Згідно п. 8 ст. 8. Кодексу адміністративного судочинства України «Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судовогозасідання фото- і кінозйомки, відео-, вукозаписуіз застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крімтих, які є суб'єктами владних повноважень».
1.8 Відповідно до ст. 19 Конституції України та ст. 1 ЗаконуУкраїни «Про судоустрій» суддя має діяти виключно в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
1.9.Ст. 171 Кримінального кодексу України встановлює кримінальну відповідальність за «умисне перешкоджання законній професійнійдіяльності журналістів».
1.10.Отже створення неправомірних перешкод до здійснення законної професійної діяльності журналістів є злочином.
На підставівищенаведеного,
ПРОШУ:
Забезпечити виконання ст. 129 Конституції України та ст. 9 Закону України «Про судоустрій України» в частині гласності і публічності судового процесу участині надання можливості журналістам здійснювати аудіо запис та фото- і відеозйомку.
6 липня 2010 р.
підпис
Як бачимо, ніхто не в праві лишати права вести письмові нотатки і навіть користуватися ПОРТАТИВНИМИ фото- чи відеокамерами. Норми закону про небажанная сторони або сторін судового розгляду розпровсюджується лише на професіональну апаратуру. Тому подібне клопотання можна подати для перестороги. Або попросити С. Осику подати подібне (до уваги mayge-vichna.livejournal.com/
http://latallec.org.uahttp://akylapera.livejournal.comhttp://www.google.com/profiles/verbytskyi.oleksii та інших учасників медіа школи).
Також зауважу, що видалити із зали суда можуть лише за неповагу до суду або асоціальну поведінку, з приводу чого повинна бути винесена відповідна ухвала. Тож будемо поводитися чемно та не нарушати правила судового засідання.
Продовження слухання завтра об 11:15 за адресою вул. Любавіна, 4, м. Донецьк. Слідкуйте за розвитком подій у даному блозі Дона Костело та у прямом ефірі Twitter-представництва @dclub за тегами #dophinarium в #Donetsk.
Також зауважу, що видалити із зали суда можуть лише за неповагу до суду або асоціальну поведінку, з приводу чого повинна бути винесена відповідна ухвала. Тож будемо поводитися чемно та не нарушати правила судового засідання.
Продовження слухання завтра об 11:15 за адресою вул. Любавіна, 4, м. Донецьк. Слідкуйте за розвитком подій у даному блозі Дона Костело та у прямом ефірі Twitter-представництва @dclub за тегами #dophinarium в #Donetsk.
Комментариев нет:
Отправить комментарий